Jumat, 22 April 2016

Mało elementów dobrze nie uwydatni projektu trawnika ewentualnie kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w przypadku potrzeby przesłania sąsiadujące budynki i ulice. Aby otworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzeszki. Jeśli chcemy by nasze zielone plot było niesłychanie wybujałe a jednocześnie cienkie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego a także klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, że kiedy rośliny nas przewyższa, ich przycinanie będzie bardzo utrudnione.

Nic dobrze nie uwydatni linii trawnika względnie kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie zarówno trawa, jak i rabaty często nie mogą satysfakcjonująco rosnąc w przydzielonych grządkach, małe krzewy potrafią utrzymać naturalne zaplecze w ryzach względnie osłonią gołe place ziemi. Poprawnie ukształtowany nieduży żywopłot sam notabene wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone ogrodzenia nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna tylko ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, których się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w mrocznych katach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast przystrajają je zgrabne jabłuszka, jakie wolno przerobić na przetwory.

Niskie względnie duże roślinne ogrodzenia wolno uzyskać z drzew iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej klasy mogą być znacznie bardziej kosztowne aniżeli odmiany liściaste. Z nich najlepiej znosi miejsce zacienione cis pospolity. Zwykle szeroko się rozrasta a także należny go przycinać, niemniej jednak jego przemianę Cis można zostawić bez pomocy.Powinien się szybko kiełkował natomiast ochroni kolumnowy zarys.

Jeśliby wasz zakamarek jest dosyć zacieniony, powinno się aby zielony parkan rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektóre spośród cienioznośnych modeli maja zmianie o złotawych bądź wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr szablonowy Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są w najwyższym stopniu zrozumiale w słońcu, jednakże nawet w cieniu liście ostają wystarczająco jasne, prawie ze oświetlone promieniami.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar