Rabu, 27 April 2016

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało biegłym ��lipiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachety te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, trywialnej obróbce a także stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo wstępnie ociosuje, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy ogrodzenia z plastiku na plot i furtę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa skał na ogrodzenie PCV z Głubczyc na plot i bramkę ze sztachet, przybierają one wtenczas przeróżne tony czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno również ciąć na sześciany o proporcjonalnych konturach, wykorzystywane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nietypowych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia PVC używa się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na plotki PVC na plot i bramę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru oraz naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być rozmaity – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz ploty Winylowe na plot i furtkę ze sztachetek stawia się z kamieni różnorodnego zarysu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród kawałeczków o nierównych konturach, wypada je właściwie łączyć tzn. tak, by kształt każdego następnego scalał się z poprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenia plastykowe z Zgorzelca z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur migiem niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają także mchem i wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar